Tradycje świąteczne obchodzone w naszym przedszkolu

Opublikowano: 2018-09-28 17:54

VALENTINE’S DAY

Valentine’s Day, also called Saint Valentine’s Day, is a holiday on February 14th celebrating love  and friendship. Many people give cards called valentines to people that they care about and sometimes candy and flowers are exchanged, too! We do know that legend associates Saint Valentine with being a heroic and romantic person and the tradition of sending love notes comes from him. Some people say that Valentine’s Day wasn’t actually thought of as a romantic holiday until the 1800’s when some poets connected romantic love and feelings with this special day. Either way, it’s a good occasion to express care for one another!

 

WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA

W tradycji chrześcijańskiej tak nazywany jest dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu.

Korzenie tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie rozwijało się chrześcijaństwo.

 

DATA OBCHODZENIA WIGILII

Zależna jest od wyznania religijnego. W kościele Zachodu Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia. W kościołach wschodnich: greckokatolickim i prawosławnym 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w Kościele ormiańskim –5 stycznia.

 

WIECZERZA WIGILIJNA

Tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pierwszą gna niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Kolację, w polskiej tradycji, rozpoczyna się czytaniem fragmentu Ewangelii dotyczącego narodzin Jezusa, a następnie łamanie się opłatkiem z równoczesnym składaniem sobie nawzajem życzeń. Na stole, przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia szczególnie upowszechnił się w XIX wieku.

 

KOLACJA WIGILIJNA MA TEŻ SWOJE TRADYCJE CO DO PODAWANYCH POTRAW

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być . Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żuremzupą grzybowązupą owocową lub zupą rybną), ryby, przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, fasola z suszonymi śliwkami, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, chałka z kompotem z suszonych owoców, zupa migdałowa czy z tradycji wschodniej kulebiak, gołąbki i kutia. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są także moczka i makówki.

Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych. Choć zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami kościelnymi w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje już zachowanie wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, polscy biskupi zachęcają do zachowania tego zwyczaju "ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce”.

 

DZIEŃ WIGILIJNY POGATY JEST W ZWYCZAJE

Posiadające rzekomo magiczną moc, zazwyczaj znajdujące swój rodowód w lokalnych, przedchrześcijańskich wierzeniach. Jednym z nich był zakaz szycia, tkania, motania i przędzenia. Uważano je za czynności szczególnie lubiane przez demony wody, które mogły zjawić się wszędzie tam, gdzie zakaz złamano. Do dzisiaj przestrzega się, aby w Wigilię nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. W małym stopniu przetrwała również tradycja umieszczania w jednym uszku w barszczu grosika, dla tego kto na niego trafił szykowało się szczęście przez najbliższy rok. Wszelkie zranienia oraz choroby w czasie świąt odbierane są jako zapowiedź kłopotów ze zdrowiem. Myśliwi tego dnia tradycyjnie udają się na polowanie, którego pomyślny wynik zapewni opiekę na cały rok patrona łowiectwa św. Huberta. Istnieje także przesąd aby spróbować każdej z dwunastu wigilijnych potraw aby nie zabrakło jej w następnym roku. Niektórzy pozostawiają w portfelu łuski z karpia, które mają przynieść szczęście.

 

CHRISTMAS IN GREAT BRITAIN

In Great Britain the hustle and bustle of the season begins well before Christmas and there is barely anytime for a break until the Twelfth night. There is preparation going on of foods, the sending of Christmas cards, the decorating of houses and churches, and the readying of gifts keep everyone busy even the youngest family members. On Christmas Eve youngsters hang up their stockings on the ends of the beds or by the chimney so that when Father Christmas comes he can leave them something. On Christmas morning the family traditionally opens their presents and prepares for a big feast which typically is served just after midday. The table gleams with the best china and glassware, and at every place on the table there is a cracker. The meal begins with a toast, followed by the popping of the crackers. After the meal they sit down in front of the Television for the traditional Christmas speech of the British Monarch. In the afternoon they exchange visits with neighbors other family members. Some churches in Great Britain have a Christingle service on the fourth Sunday of Advent. This is a carol service of Scandinavian origin at which every child received an orange and candle wrapped in a red ribbon. The candle represents Jesus and the ribbon stands for the blood of Christ and the love of God embracing the world. In Britain, children write their letters to Father Christmas and then throw them into the fireplace so they will float up the chimney and fly to the North Pole. If the lists catch fire first, they have to rewrite them. At Christmas dinner, a plum pudding is served with little treasures hidden inside that bring their finders good luck. Britain was the first country to hang up mistletoe.

 

ANDRZEJKI

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Data Andrzejek wypada zazwyczaj początku Adwentu, a więc na początku nowego Roku Liturgicznego, którego początek przypada w pierwszą niedzielę między 27 listopada, a 3 grudnia.

Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymywano się tradycyjnie od zabaw, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu. Obecnie okres Adwentu w Kościele Katolickim nie jest okresem postu, a jedynie czasem refleksji, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Tak więc, wierni mogą w Adwencie (i w Andrzejki) organizować oraz uczestniczyć w zabawach (post obowiązuje jedynie w piątki).

Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy.

I tak, wśród andrzejkowych wróżb wyliczyć można:

 

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

  • wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz — na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróżono o przyszłym ukochanym, jego cechach wyglądu, zawodu itp.
  • ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi — ta, której but jako pierwszy dotarł do progu jako pierwsza miała wyjść za mąż.
  • rzucanie psu kości lub kulek ciasta oznaczających wybranych chłopców — jeżeli pies jako pierwszy zjadł kość od danej dziewczyny, to ona jako pierwsza miała wyjść za mąż.
  • wróżba z kartkami — uczestnicy spisują imiona dziewcząt na jednej kartce, a imiona chłopców na drugiej, po czym kartki są odwracane i przekłuwane od góry — imię, które zostanie przekłute oznacza imię przyszłej wybranki / wybranka.
  • losowanie przedmiotów o przypisanym umownym znaczeniu — listek, to staropanieństwo, obrączka lub wstążka, to rychły ślub, różaniec, to powołanie do zakonu.
  • ucięcie w dniu św. Andrzeja gałązki wiśni lub czereśni — jeżeli gałązka zakwitnie w Boże Narodzenie, to jest to zwiastun szybkiego zamążpójścia.

ANDRZEJKOWE ŚWIĘTO

Andrzejkowe mamy święto ? Co się dzisiaj nam wywróży ? Mamy miskę pełną wody  wosk w garnuszku i klucz duży ………………
Andrzejki to wieczór wróżb. Wtedy to dziewczynki, a nawet chłopcy chcą dowiedzieć się o swoim przyszłym losie. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak , że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone , że może się spełnić. Są różne sposoby , aby się dowiedzieć ,co nas czeka w przyszłości . Można pójść do wróżki , która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki , która wróży z kart i z ręki. Można też wróżyć sobie samemu , ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy . I tak będziemy w naszym przedszkolu obchodzili „Andrzejki”. Stosowne rekwizyty , świece oraz zapach topionego wosku wywołają nastrój sprzyjający przepowiedniom. Nie zabraknie najbardziej popularnych wróżb. Dzieci poznają znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów i liczb, koła fortuny oraz innych przepowiedni. Wróżby przeplatane będą pląsami i tańcami przy muzyce.

Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczy dzieciom ostatnia wróżba - czyli lanie wosku.


    „Oj darze, oj darze niechaj przyszłość się ukarze. Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”.

    Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Są one jednak okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

 

 

ST. MARTINSTAG

Jedes Jahr am 11. November begehen die Deutschen, sowohl die Christen als auch die Protestanten, den St Martinstag. Am diesen Tag ziehen Kinder mit Laternen durch die Straßen und singen Martinslieder. Sie erhalten dafür Süßigkeiten und kleine Geschenke.  Auf diese Weise gedenken sie des Heiligen, der besonders den Armen und Bedürftigen immer zu Hilfe kam.

 

Der heilige St. Martin wurde im Jahr 316 n.Ch in Pannonien im heutigen Ungarn geboren. Mit 15 Jahren ging  er zur Armee und wurde in kurzer Zeit Offizier. Schon als Soldat war Martin ein sehr mitfühlender und hilfsbereiter Mensch. Eines Tages im Winter, als er an einem frierenden Bettler vorbeitritt, teilte er seinen Mantel mit einem Schwert und schenkte dem Bettler die eine Hälfte. In der folgenden Nacht erschien ihm der Bettler im Traum und gab sich als Jesus Christus zu erkennen. Nach diesem Erlebnis ließ sich Martin taufen und verließ den Militärdienst. Der Heilige wurde Bischof und blieb fast 30 Jahre im Amt. Er wurde sehr beliebt bei der Bevölkerung und seine zahlreichen Wundertaten und Heilungen machten ihn sehr berühmt. Martin wurde vom Papst heiliggesprochen und ist nun der Schutzpatron für viele Berufe. Er beschützt außerdem die Bettler, die Soldaten und alle Haustiere.

 

PUMPKIN DAY

There’s one thing that represents October more than anything else, and it’s not Halloween (though it’s involved). That thing? The pumpkin. It starts appearing on shelves and farmers market’s stands on the last week or two of September, and is the herald that lets you know that Pumpkin Pies, Jack-o-Lanterns, and all the joys of fall are just around the corner. Pumpkin Day celebrates these noble squash’s, and the history and tradition tied up in their iconic orangeness.

Often when people think of Halloween, they think of Jack-o-Lanterns and pumpkins, and even when you’re looking at that ‘false medieval’ imagery that’s present in most fantasy games, you’ll regularly see pumpkins being present, especially during Halloween events. What many people don’t know is that the pumpkin is actually a plant from the new world, like all squash, so the image of pumpkin jack-o-lanterns in front of ancient medieval homes is just plain wrong. These are an all American (And South American) plant, and the jack-o-lantern at Halloween is a distinctly New World thing.

The first step to celebrating Pumpkin Day is simple, get out there and get yourself a bunch of pumpkins! Alright, maybe that’s a bit much, maybe instead you could just stop off at your favorite grocery store or restaurant and order yourself up a great big slice of pumpkin pie. Not in the mood for pie? Pumpkin Spice lattes are going to be hitting the shelves at your local coffee shops. If you’re feeling really inventive, go back to square one and buy a bunch of pumpkins, roast them, and make yourself an all pumpkin meal! Pumpkin Soup, Pumpkin Bread, Pumpkin Cake, Pumpkin Muffins, and a warm cup of Pumpkin Spice Coffee for dessert!